اگر می‌خواهید از فن کویل برای تأمین سرمایش و گرمایش فضای مورد نظر خود استفاده نمایید و دقیقاً نمی‌دانید بهتر است از چه نوع فن کویل زمینی، سقفی، کانالی، کاستی، دیواری با چه ظرفیت، برند، قیمت و مشخصاتی استفاده نمایید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به همه سوالات شما در خصوص مشخصات فنی، فشار کار، ظرفیت، قیمت خرید، انواع برندهای معتبر انواع فن کویل سقفی، زمینی، دیواری و کانالی پاسخ دهیم!

نحوه انتخاب و خرید انواع فن کویل

فن کویل (Fan Coil Unit) کوچکترین جزء سیستم تهویه مطبوع می‌باشد و در واقع یک وسیله انتقال دما از آب به هوا است و حداقل اجزای تشکیل دهنده آن شامل کویل، موتور و فن دمنده هوا می‌باشد.
فن کویل‌ها دارای انواع مختلفی از نظر محل نصب، شکل ظاهری و نوع کاربری می‌باشند و در انواع سقفی، دیواری، زمینی، کاستی سقفی و کانالی تولید و عرضه می‌شوند.
فن کویل‌های ساده معمولاً تک کویل یا دو لوله‌ای می‌باشند و به طور همزمان قابلیت تغییر از حالت سرمایش به گرمایش را ندارند. (مگر در حالتی با نصب شیرهای برقی چهار راهه)

 • فن کویل ها با عبور هوا از میان کویل مسی (حاوی آب سرد در تابستان و آب گرم در زمستان)، وظیفه‌ی تأمین هوای      خنک و هوای گرم در فصول مختلف سال را به عهده دارند.
 • به طور کلی استفاده از فن کویل،  در مواردی که دمای هر یک از فضاها به طور جداگانه کنترل شود و همچنین از      انتقال و جا به جایی هوا و آلودگی احتمالی بین فضاهای مختلف یک واحد یا یک ساختمان، جلوگیری به عمل آید؛ گزینه مناسبی است.
 • فن کویل های زمینی با ظرفیت هوادهی 200 الی 1200 فوت مکعب در دقیقه (CFM) تولید و عرضه می‌شوند که هوای      خنک یا گرم را به صورت بالازن یا روبروزن منتشر می‌نمایند.
 • فن کویل‌های سقفی که با مدل‌های بدون کابین و کابین دار ارائه می‌شوند، دارای ظرفیت هوادهی 200 تا 1200 فوت      مکعب در دقیقه (CFM) هستند و معمولا در بالای سقف کاذب ( در ورودی هر اتاق )  نصب می‌گردند.

  Description: فن کویل
 • فن کویل‌های کاستی نوعی از فن کویل‌های سقفی هستند که قسمت کویل آن‌ها درون سقف کاذب نصب می‌شود و      کنترل دما و سرعت دور آن‌ها علاوه بر ترموستات اتاقی، توسط ریموت کنترل نیز      قابل انجام است.
  فن      کویل کاستی سقفی از نظر نحوه هوادهی، دارای انواع یک طرفه و چهار طرفه و از نظر لوله‌های متصل نیز دارای انواع دو لوله‌ای و چهار لوله‌ای می‌باشد.

  Description: فن کویل کاستی
 • فن کویل‌ دیواری نیز که      مدتی است عرضه شده‌اند و مورد توجه سازندگان پروژه‌های ساختمانی قرار گرفته‌اند،      روی دیوار نصب می‌گردند. 

Description: فن کویل دیواری

 • فن کویل‌های کانالی در      ظرفیت های 600 الی 2000 فوت مکعب در دقیقه (CFM) و در دو نوع افقی و      ایستاده تولید می‌شوند که لازم است قبل از استعلام قیمت یا سفارش ساخت،      افقی یا ایستاده بودن فن کویل کانالی مورد نیاز را تعیین فرمایید.

  Description: فن کویل کانالی
 • قبل از خرید و سفارش فن کویل      مورد نیاز، چپ یا راست بودن محل اتصال لوله‌های فن کویل را مشخص نمایید.

با توجه به اطلاعات فنی و قیمت‌های مناسب ارائه شده انواع فن کویل سقفی ، زمینی ، کانالی و کاستی در مجموعه تخصصی و معتبر پایش تهویه ایرانیان، صمیمانه امیدواریم شما کاربر گرامی، ضمن مطالعه مشخصات فنی کامل ارائه شده، با اطمینان خاطر از گارانتی اصلی + تحویل سریع ، پایش تهویه ایرانیان را جهت خرید محصول مورد نیاز خود (از یک محصول تا خرید عمده برای شرکت ها و پروژه های ساختمانی) در سراسر کشور انتخاب فرمائید.

پارامترهای مهم در انتخاب فن کویل عبارتند از:

1. نوع : فن کویل ها دارای انواع مختلفی مانند فن کویل زمینی، روبروزن، شیبدار، توکار، فن کویل سقفی، کاستی سقفی چهار طرفه و دو طرفه، فن کویل دیواری (مانند پنل اسپلیت)، فن کویل کانالی و ... می باشند که بر حسب مورد و نوع کاربری توسط کارشناسان انتخاب می گردند.
2. ظرفیت : مهمترین عامل در انتخاب فن کویل، مناسب بودن ظرفیت سرمایش و گرمایش آن می باشد. در هنگام محاسبه ظرفیت فن کویل که بر مبنای میزان بار برودتی کل (محسوس و نهان تبخیر) هر فضا تعیین می گردد، همواره سعی کنید ظرفیت فن کویل را در دور متوسط مبنای محاسبه قرار دهید.
جدول زیر نحوه انتخاب ظرفیت تقریبی مناسب فن کویل برای نصب در ساختمان های مسکونی و در محیط های معتدل آب و هوایی مانند تهران را نشان می دهد. (ظرفیت فن کویل را معمولاً بر حسب CFM نمایش می دهند که نشان دهنده حجم فوت مکعب هوادهی فن کویل در دقیقه می باشد.

Description: فن کویل زمینی دکوراتیو دماتجهیز

3. برآورد ظرفیت فن کویل مورد نیاز برای هر یک از متراژهای ارائه شده جدول ذیل به صورت تقریبی بر اساس شرايط دمای طرح داخل و در دور حد اکثر فن در نظر گرفته شده است و در دور متوسط ضريب تصحيح حجم هوادهی فن کویل ها نسبت به دور تند حدود 0.8 و در مورد قدرت سرمايش و گرمايش تقریباً حدود 0.85 مي باشد. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان شرکت پایش تهویه ایرانیان تماس حاصل فرمائید.

 • در جدول زیر برآورد تقریبی فن      کویل مورد نیاز برای شرایط آب و هوایی تهران ارائه گردیده است.

Description: فرمول محاسبه ظرفیت فن کویلDescription: جدول تعیین ظرفیت فن کویل

4. ابعاد : فن کویل انتخابی باید از نظر ابعاد نیز در محل مورد نظر قابل نصب باشد. موضوع ابعاد به خصوص در مورد فن کویل سقفی و فن کویل کاستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. (توجه: قبل از سفارش همه ابعاد را مجدداً بررسی نمائید).
5. کویل : کویل در واقع همان محل عبور سیال سرد یا گرم می باشد و معمولاً از جنس لوله های مسی با فین های آلومینیومی تولید می شود.
آرایش نحوه قرار گرفتن لوله ها و تعداد ردیف لوله ها پوشش های حفاظتی روی فین ها (بلو فین گلد فین)، جنس لوله ها، تعداد فین ها در واحد طول و شکل موجی آن ها  وجه تمایز کویل ها در برندهای مختلف سازنده فن کویل می باشد.
معمولاً در قسمت کویل فن کویل ها از لوله مسی سایز 3/8 اینچ سه ردیفه استفاده می شود، اما چنانچه از کویل دو ردیفه ولی با قطر ½ اینچ استفاده شود، علاوه بر افزایش راندمان حرارت دهی فن کویل، کاهش افت فشار جریان سیال ناقل را نیز به همراه خواهد داشت. در بعضی موارد برای ایجاد امکان تامین همزمان هوای سرد و هوای گرم در شبانه روز و یا فضاهای مختلف یک ساختمان لوکس، از فن کویل هایی که دارای دو کویل مجزا می باشند ( یک کویل جهت جریان ثابت آب سرد چیلر و همچنین کویل دیگری جهت تامین جریان همیشگی آب گرم دیگ)، استفاده می شود. به این نوع فن کویل ها، اصطلاحاً فن کویل چهار لوله ای می گویند.

 • به عبارت دیگر فن کویل های دو      لوله ای فقط دارای یک کویل و یک لوله اتصال به لوله آب رفت و یک لوله اتصال      به لوله آب برگشت هستند، امّا فن کویل های چهار لوله ای دارای دو کویل و نتیجتا اتصال دو لوله برای آب رفت و برگشت به کویل آبگرم و نیز دو لوله برای اتصال به لوله رفت و برگشت آب سرد چیلر می باشند.
 • با استفاده از فن کویل های چهار لوله ای می توان علاوه بر آنکه بخشی از یک ساختمان را سرد و بخش دیگری را گرم      نمود، همچنین قادر خواهیم بود در ساعات مختلف شبانه روز، هوای سرد و یا هوای گرم را در یک فضای واحد تأمین نماییم.
 • فن کویل های چهار لوله ای حتماباید مجهز به شیر برقی باشند و با توجه به فرمان ترموستات، آب سرد یا آب گرم      در یکی از دو کویل جریان می یابد.

6. فشار کار : با توجه به اینکه در ساختمان های بلندتر از 15 طبقه فشار آب درون کویل بیش از 6 بار خواهد بود هنگام انتخاب فن کویل به موضوع مهم فشار آب درون کویل برای برج های بلند مرتبه نیز توجه فرمایید.
7. موتور : الکتروموتور در انواع سه دور و حداکثر ۸ دور روی فن کویل ها قابل نصب می باشد. همچنین ممکن است به صورت یکپارچه و یا قابل تعمیر ساخته شوند انواع مختلفی هم در خصوص بوش شفت و یا بلبرینگ دارند که در کارایی درازمدت و سطح صدا تاثیر گذار است. لازم است موتور به کار رفته در فن کویل از نوع چند دور و کم صدا (Low noise) و با بلبرینگ های بسیار مطمئن باشد تا صدای کارکرد مجموعه الکتروموتور و فن هوادهی کمتر از 35 دسی بل باشد.
8. فن : جابجایی هوا از روی کویل و حرکت هوا وظیفه فن هوادهی در فن کویل ها می باشد. در سازنده های مختلف با توجه به سطح صدای تولیدی مختلف و تامین فشار مورد نیاز هوا برای عبور از روی کویل دریچه فن کویل یا کانال، طراحی های مختلفی در فن های مورد استفاده در انواع فن کویل ها وجود دارد و معمولاً در ساخت این فن ها از جنس فلز یا نوعی پلاستیک فشرده برای تولید آن استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و با توجه به نوع کاربرد فن کویل انتخاب خواهند شد.
فن ها معمولاً در انواع کم فشار(۳۰پاسکال) و نوع پرفشار،۱۲۰پاسکال (جهت فن کویل های کانالی) تولید می‌شوند و توان حرکت فن توسط الکتروموتور ایجاد می شود که خود الکتروموتورها دارای تنوع زیادی هستند.
بهتر است فن سانتریفیوژ مورد استفاده در فن کویل ها برای حفظ بالانس دینامیکی در طول دوره طولانی بهره برداری از نوع فلزی باشد که در این صورت حجم هوادهی مورد نیاز فن کویل را نیز به طور کامل تری تامین می نماید. اما چنانچه این فن از جنس مواد پلی آمید مرغوب باشد، قیمت فن کویل کمی ارزان تر خواهد شد.
استفاده از فن های غیر فلزی برای مناطقی که دارای زمستان های سرد بوده و دمای آب سیستم حرارت مرکزی آنها در زمستان حدود 80 درجه سانتی گراد می باشد، توصیه نمی شود، چرا که در طولانی مدت این دما می تواند باعث تغییر شکل فن غیر فلزی در مجاورت کویل آب گرم گردد.
9. بدنه :بهتر است بدنه فن کویل یکپارچه باشد تا در طول زمان باعث ایجاد لرزش و صدا بین بخش های مختلف بدنه نشود.
10. زیبائی : زیبائی فن کویل خصوصاً فن کویل زمینی که عملاً یکی از اجزاء قابل مشاهده ساختمان شما محسوب می شود نیز باید در انتخاب فن کویل مورد توجه قرار گیرد.
11. کنترل : زمان استارت، تغییر دور یا قطع عملکرد الکتروموتور فن هوادهی در فن کویل ها هم به صورت دستی و هم بصورت اتوماتیک قابل انجام است. ولی بهترین روش، خصوصا برای فن کویل های سقفی، دیواری و کاستی، استفاده از ترموستات اتوماتیک دو فصل سه دور و استفاده از شیر سه راهه برقی می باشد.

 • با وجود اینکه از گذشته تا به      امروز تمامی فن کویل های زمینی دارای کلید دستی خاموش، روشن و تغییر دور      هستند اما نصب ترموستات اتاقی اتوماتیک برای کنترل عملکرد کلیه فن کویل ها و  بهینه سازی مصرف انرژی امری ضروری است. اصولاً عملکرد روشن یا خاموش و حتی   تغییر دور موتور فن دمنده فن کویل ها توسط ترموستات اتاقی نصب شده در ارتفاع  140 سانتی متر از کف و به دور از جریان هوای خروجی فن کویل و نیز تابش مستقیم      نور آفتاب انجام می گردد.
 • در روشی تکمیلی با استفاده از  نصب شیر برقی دوراهه تدریجی و یا نصب شیر موتوری سه راهه و همچنین با اجرای مسیر By Pass می توان با استفاده از فرمان دریافتی از ترموستات  نصب شده در هریک از فضاها نسبت به تنظیم دبی جریان آب سرد یا آب  گرم ورودی به لوله تغذیه آب کویل فن کویل ها، میزان تامین هوای گرم و      هوای سرد توسط فن کویل ها را نیز به طور دقیق کنترل نمود.

12. قیمت: قیمت قطعاً در انتخاب و خرید هر کالائی می تواند تعیین کننده باشد، اما هنگام خرید کالائی مانند فن کویل که علاوه بر تامین شرایط آسایش دمائی ساکنین، مسئله طول عمر، صدا، راندمان، ظرفیت و زیبائی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، شاید بتوان گفت موضوع قیمت فن کویل با توجه به اهمیت و کاربرد آن چندان مهم نیست.

به طور کلی انتخاب نوع فن کویل بستگی به طراحی معماری ساختمان و نیز نوع کاربری ساختمان دارد و انواع فن کویل ها (صرف نظر از کیفیت برند) نسبت به دیگری، برتری ندارند و فقط با توجه به محل در نظر گرفته شده برای نصب آن‌ها و با توجه به ظرفیت، ابعاد و فشار کار، کیفیت ساخت و متریال بکار رفته باید محاسبه و انتخاب شوند.

Description: فن کویل میدیا

خرید فن کویل زمینی ، سقفی ، کانالی ، کاستی

قدم اول برای انتخاب فن کویل، باید توجه به ظرفیت ، نوع و ابعاد محل نصب دستگاه باشد. زیرا، فن کویل در انواع مختلف با ظرفیت های هوادهی متفاوتی تولید و عرضه می شود، و شما باید قبل از اقدام به خرید فن کویل، متراژ و کاربری محیط خود را در نظر داشته باشید، تا بتوانید انتخاب صحیح و درستی در مدل و ظرفیت هوادهی فن کویل، با قیمت مناسب داشته باشید. سپس مواردی مانند فن هوادهی ، کویل ، فشار کار و برند فن کویل مد نظر، باید مورد بررسی قرار گیرد.
در سایت مجموعه تخصصی پایش تهویه ایرانیان، اطلاعات فنی ده ها مدل از انواع فن کوبل ، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.

قیمت فن کویل زمینی ، سقفی ، کانالی ، کاستی

قیمت فن کویل بر اساس ظرفیت ، مشخصات فنی و نوع برند متفاوت است. جهت انتخاب و خرید آسان فن کویل ، ابتدا باید ظرفیت مورد نیاز را تعیین کنید. در سایت مجموعه تخصصی پایش تهویه ایرانیان، اطلاعات فنی ده­‌ها مدل از انواع فن کویل، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.
لازم به ذکر است کلیه فن کویل های ارائه شده در سایت مجموعه تخصصی پایش تهویه ایرانیان دارای شناسه کالا و قیمت مناسب بوده و تخفیف‌های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت‌ها لحاظ گردیده است.

خرید اقساطی فن کویل

مجموعه پایش تهویه ایرانیان جهت سهولت شما مشتریان عزیز، امکان فروش اقساطی را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید اقساطی فن کویل به صفحه خرید اقساطی مراجعه نمایید.

نکات فنی نصب و اجرای فن کویل

1. برای محاسبه دبی آب سرد مورد نیاز سرمایش فن کویل ها باید مقدار بارکل سرمایی بر مبنای (BTU/h) هر یک از فضاهای ساختمان را بر عدد 5000 تقسیم نمود. (یا تقسیم کیلو کالری در ساعت بر عدد 1250) به این ترتیب معمولا قطر لوله های رفت و برگشت آب سرد و گرم به کویل فن کویل های cfm 200 سایز ½ اینچ و برای فن کویل های 300 و 400 cfm سایز ¾ اینچ و برای فن کویل های 600 و 800 و 1000 cfm سایز 1 اینچ و برای فن کویل های 1200 و کانالی های تا 1800 , ¼ 1 اینچ در نظرگرفته می شود.
2. نصب فلوسوئیچ در مسیر آب خروجی اواپراتور (Child Water) به سمت کویل آب سرد تجهیزات تهویه مطبوع (مانند فن کویل و هواساز) به منظور فرمان Stop به چیلر در زمان خاموش شدن پمپ های سیرکولاتور مدار سرمایش الزامی است.
3. با توجه به توانایی بیشتر گرمادهی فن کویل ها نسبت به انواع رادیاتورها در سایز مشابه، در ساختمان های قدیمی نصب فن کویل بجای رادیاتور (فقط برای گرمایش) در صورتی امکان پذیر است که لوله های مربوطه از کف واحد (نه از دیوار پشت دستگاه) خارج شده باشند.
4. با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد فن کویل ها و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، به منظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع فن کویل ها در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمائید.
5. با توجه به موضوع مهم سرویس و نگهداری در تجهیزات تهویه مطبوع، نصب شیر قطع و وصل جریان آب ورودی و خروجی از کویل فن کویل ها همراه با مهره ماسوره مربوطه (هم سایز با قطر لوله انشعابی) ضروری است.
6. به منظور جمع آوری آب حاصل از تقطیر رطوبت هوا روی کویل فن کویل ها در فصل تابستان، نصب لوله ½ اینچ درین از سینی زیرکویل تا محل تخلیه این آبها برای هر فن کویل لازم است.


کاربر گرامی

 • چنانچه پس از مطالعه مطالب ارائه شده فوق، سوالات بیشتری جهت تصمیم‌گیری برای خرید انواع فن کویل سقفی،      کاستی، زمینی، دیواری و کانالی مورد نیاز دارید، می‌توانید پس از تماس با مجموعه پایش تهویه ایرانیان از کارشناسان فروش بخش تجهیزات تهویه مطبوع مشاوره بگیرید و سوالات خود را مطرح نمایید.